Lietuvos jaunimo sąjunga „Žingsnis“

Dėl VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ parengto alkoholio vartojimo mažinimo Lietuvoje plano

Dėl VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ parengto alkoholio vartojimo mažinimo Lietuvoje plano

LR Prezidentei Daliai Grybauskaitei
LR Premjerui Algirdui Butkevičiui
LR Seimo pirmininkei Loretai Graužinienei
LR Vyriausybės nariams
LR Seimo nariams

                                                                                                                                        

Dėl VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ parengto alkoholio vartojimo mažinimo Lietuvoje plano

Lietuvos krikščioniškojo jaunimo blaivybės sąjunga „Žingsnis“ (toliau – „Žingsnis“ arba Organizacija) išreiškia susirūpinimą ir atsiriboja nuo VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ parengto ir viešinamo „Alkoholio vartojimo Lietuvoje 2016-2025 m. priemonių plano“, kuriame „Žingsnis“ įvardinama, kaip organizacija prisidėjusi prie plano rengimo. Organizacija buvo paprašyta ir pateikė savo pastebėjimus bei pasiūlymus pradinėje plano rengimo stadijoje pagal pateiktą VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ plano projektą, tačiau nuo plano atsiribojame ir siūlome jį vertinti atsargiai dėl šių priežasčių:

  • Galutiniame viešinamame plane pateikiama neteisingos ar iškraipytos informacijos su kuria negalime sutikti. Plane teigiama, kad valstybės taikyta draudimų ir mokesčių didinimo politika nedavė ryškių rezultatų, tačiau pagal statistinius duomenis pastebime, kad 2008-2010 m. buvo aiškus alkoholio vartojimo sukeltų ligų mažėjimas[1].
  • Plane teigiama, kad jis parengtas bendradarbiaujant su sveikatos, kultūros ir sporto, ekonomikos bei švietimo ekspertais, tačiau tarp organizacijų prisidėjusių prie plano rengimo pasigendame viešai pripažintų tabako prevencijos srityje dirbančių ekspertinių organizacijų.
  • Organizacijai nebuvo žinoma, kad VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ yra remiama UAB „Philip Morris Baltic“. Skatiname atidžiai vertinti visuomenines iniciatyvas remiamas tabako pramonės, tai pažeidžia Lietuvoje ratifikuotos PSO Tabako kontrolės pagrindų konvencijos 13 straipsnį[2]. Plane dažnai remiamasi Lietuvos Laisvosios rinkos instituto duomenimis, kuris taip pat yra remiamas tabako ir alkoholio pramonės.

Prašome alkoholio mažinimo planą parengtą VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ vertinti atsargiai. Išreiškiame palaikymą Pasaulio sveikatos organizacijos biuro Lietuvoje (PSO biuras), Nacionalinės sveikatos tarybos (NST) ir Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos (NTAKK) išreikštai pozicijai dėl VŠĮ „Lietuva be šešėlio“ rengiamo alkoholio vartojimo mažinimo plano ir pozicijoje pateiktų priemonių siekti sumažinti alkoholinių gėrimų vartojimo žalą Lietuvoje.

 

 

Lietuvos krikščioniškojo jaunimo

blaivybės sąjungos „Žingsnis“ pirmininkas                                                     Laurynas Ginkus

 

 

 

[1] Štelemėkas M, Veryga A. Alkoholio vartojimo nulemtų prarastų potencialių gyvenimo metų kaita Lietuvoje 2003–2010 metais. Visuomenės sveikata. 2012; 4 (59): 26-32. http://www.hi.lt/uploads/pdf/visuomenes%20sveikata/2012.4(59)/VS%202012%20_4(59)_Stelemekas.pdf

[2] PSO interneto svetainė, http://www.who.int/fctc/guidelines/adopted/article_13/en/